NFC چیست؟

NFC ان اف سی مخفف عبارت Near Field Communication به معنی ارتباط از فاصله نزدیک است.
قبل از هر چیزی گفتن این نکته ضروری است که  NFC یه استاندارد بوده و تکنولوژی به حساب نمی آید ،

منظور از تکنولوژی این است که چیزی نیست که تازه اختراع شده باشد یا مفهوم جدیدی از تکنولوژی یا الکترونیک باشد، ان اف سی یه استاندارد است  که از امواج رادیویی استفاده میکند .

NFC رو یک جورایی مثل بلوتوث در نظر بگیرید فقط فاصله در NFC نمی تواند بیشتر از چند سانتی متر باشه اما خب بلوتوث می تونه تا حدود ۱۵ متر رو هم جواب بدهد.
NFC برای ارتباط وایرلس بین دستگاه های مجهز طراحی شده است.

فاصله بین دستگاه ها می تواند تا ۱۰ سانتی متر باشد. ان اف سی روی باند فرکانسی ۱۳٫۵۶ مگاهرتز تنظیم شده و می تواند دیتا رو با سرعت بین ۱۰۶ تا ۴۲۴ کیلوبیت در ثانیه جابجا کند.

اِن‌اف‌سی و (RFID (Radio Frequency IDentification گاهی به جای یک دیگر به کار می روند.

اما در حقیقت NFC نسخه جدید تری از RFID است. امواج RFID می توانند بُرد بیشتری داشته باشند.

مثلا در هنگام عبور از عوارضی با استفاده از این تکنولوژی شماره دستگاه پردازنده خودکار عوارض شما خوانده می شود. در حالی که برد ارتباطی اِن‌اف‌سی به ۴ اینچ محدود شده است. این موضوع اِن‌اف‌سی را برای کاربرد های حساس مانند موارد استفاده از کارت اعتباری و یا ورود به محل های امنیتی بسیار کارآمد می کند.

در تکنولوژی NFC ما دو مدل دستگاه داریم . یه مدل دستگاه اکتیو یا فعال و یه مدل دستگاه پسیو Passive یا غیر فعال . دستگاه اکتیو یعنی برای کار کردن احتیاج به برق دارد و دستگاه پسیو یعنی تا زمانی که نیازی بهش نباشه برق داخلش نیست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام !
چگونه می توانم به شما کمک کنم؟

×